Praktyka

#popolskuwmaj czyli gry i zabawy o Polsce

Początek maja to nie tylko dni wolne od pracy czy szkoły, ale też święta, które zdecydowanie warto obchodzić. Niżej znajdziesz pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem i przekazanie mu wiedzy o Polsce. Dostępne materiały stworzyłam na potrzeby akcji majówkowej #popolskuwmaj, którą prowadziłam na Instagramie, Facebooku i poprzez newsletter.


Karty obrazkowe

Akcję zaczęłam od prezentu, czyli dwujęzycznego zestawu kart obrazkowych, które łączą zabawę i poznawanie polskich symboli. Do końca kwietnia, z kodem 3MAJrabat, możesz je pobrać kompletnie za darmo z wielojęzycznego sklepu. Karty najlepiej wydrukować na sztywniejszym papierze albo zalaminować.

Nie wiesz, jak wykorzystać karty w zabawie? Sposobów jest mnóstwo!

 • Pokazuj karty jedna po drugiej w różnym tempie – wolno lub szybko, stymulując prawą półkulę mózgu, która odpowiada za pamięć fotograficzną.
 • Dzieci, które jeszcze nie mówią, możesz poprosić o wskazanie jednej karty z dwóch. Stopniowo zwiększaj ilość wyłożonych kart.
 • Dopasowujcie karty do figurek albo ilustracji w książkach. W zestawie znajdziesz gotowe szablony do dopasowywania obrazków z napisami.
 • Układajcie karty według różnych kategorii, np. zwierzęta, czerwone, małe.
 • Większe dziecko może losować karty z pudełka albo woreczka i mówić, co przedstawiają.
 • I oczywiście gra w memory! Szukajcie tych samych obrazków albo odpowiadających im napisów.

Pomoce online

Wiele osób pytało mnie o strony edukacyjne, które mogłyby zainteresować starsze dzieci. Takie bezpłatne materiały znajdziecie na:

Jeśli znasz inne ciekawe strony, podziel się nimi w komentarzu!

Materiały drukowane

Przygotowałam kilka zadań, które możesz wydrukować. Niektóre z nich są w dwóch wersjach, łatwiejszej i trudniejszej. Są tu puzzle do wycięcia, szukanie wyrazów, łączenie kropek i sylwetek, które możecie już znać z zestawu kart obrazkowych. Pobierz plik PDF i bawcie się dobrze! Podpowiem jeszcze, że zalaminowane strony można używać wielokrotnie.


Biało-czerwono i kreatywnie

Jako że 2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, warto wykorzystać nasze barwy narodowe przy bardziej kreatywnych zadaniach. Poniżej zamieszczam kilka swoich propozycji. Te zabawy możesz dowolnie modyfikować, żeby były bardziej odpowiednie do wieku Twojego dziecka. Do większości z nich nie potrzebujesz żadnych specjalnych materiałów, których nie można by znaleźć w domu albo w pobliżu. Miłej zabawy!

 • przesypywanie i kategoryzowanie – W zależności od wieku dziecka możesz poprosić je o przesypywanie białych i czerwonych rzeczy do osobnych pojemników albo pomóc mu szukać takich przedmiotów w domu i dzielić je w zależności od ich koloru.
 • malowanie paluszkami i rączkami – Narysujcie linię w poprzek kartki. Dolną część zamalujcie na czerwono, odciskając paluszki albo całe rączki zamoczone w farbie. Jeśli kartka nie jest biała, to samo możecie zrobić z górną częścią, malując ją na biało.
 • papierowe albo kartonowe ruloniki – Jedną z dwóch kartek (mogą być sztywniejsze, np. z bloku technicznego) pomalujcie na czerwono. Obie potnijcie w paseczki, a te zwińcie w ruloniki. Białe ruloniki przyklejcie na górze osobnej kartki, a czerwone na dole.
 • białe i czerwone nakrętki – Jeśli zbieracie nakrętki po napojach albo tubkach, możecie je wykorzystać do zrobienia flagi zamiast ruloników.
 • rolki po papierze i ręcznikach papierowych – One również ułatwią Wam wykonanie flagi. Przyklejajcie je całe, poziomo, albo najpierw potnijcie na mniejsze „krążki”. Oczywiście trzeba je będzie najpierw pomalować na biało i czerwono. Jeżeli macie tylko jedną rolkę, wystarczy, że pomalujecie jej górną część na biało, a dolną na czerwono. Może macie taśmę klejącą w tych kolorach? Owińcie nią rolkę i gotowe!
 • flaga ze wstążek na patyku – Poszukajcie niewielkiego patyka. Od połowy przywiązujcie wstążki: białe z lewej, czerwone z prawej. Nie musicie zakryć całego patyka. Ostatnią wstążkę z każdej strony skierujcie w przeciwną stronę niż reszta i zawiążcie ze sobą. Taką flagę możecie powiesić.
 • ryż w butelce – Do butelki albo innego przezroczystego naczynia wsypcie czerwony ryż (możesz go zabarwić naturalnie, np. sokiem z truskawek czy malin), a następnie biały.
 • przyklejanie ryżu, strzępków papieru, waty lub krepy – Górną połowę kartki (nie musi być prostokątna, możecie wyciąć z niej serce albo jakikolwiek inny kształt) posmarujcie klejem i wysypcie na nią ryż albo małe strzępki papieru. Możecie też użyć kulek waty (albo nawet waciki kosmetyczne) lub krepy, jeśli macie ją w domu. To samo zróbcie z drugą połową, ale w kolorze czerwonym.

Palcem po mapie

Świętując Dzień Polonii i Polaków za Granicą, pokaż dziecku, jak wygląda Polska i gdzie właściwie się znajduje. Możecie użyć arkusza z mapą Polski, Europy i świata. Zaznaczcie miejsca, które w niej odwiedziliście albo macie zamiar odwiedzić, a następnie narysujcie linię łączącą Wasze miejsce zamieszkania z Polską.

Wykorzystajcie ten czas na rozmowy o podróżach do Polski. Jakie kraje są po drodze? Gdzie chcielibyście się zatrzymać? Co lubicie w tych wycieczkach? Za czym najbardziej tęsknicie? A może przy okazji zaplanujecie kolejny pobyt w Polsce?

Więcej niebawem!

Codziennie przez tydzień majówkowy dzieliłam się pomysłami na zabawy i ciekawostkami o Polsce w swoich mediach społecznościowych. Obserwuj wielojezycznie.pl na Instagramie albo Facebooku, albo zapisz się do newslettera, żeby być na bieżąco. Pokaż, jak się bawicie i spędzacie ten czas, dodając #popolskuwmaj i oznaczając @wielojezycznie.pl — udostępnię Wasze posty dalej, żeby inspirować i motywować innych!

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *